Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast
Results 71 to 80 of 91

Thread: January Frugals

  1. #71
    Senior Member rosarugosa's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Eastern Massachusetts
    Posts
    3,155
    Early: That is very exciting about your impending mortgage payoff!

  2. #72
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1,293
    I went to the library and checked out 10 books. While not free this service is covered by taxes I have to pay anyway.

  3. #73
    Senior Member JaneV2.0's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    8,471
    Quote Originally Posted by Yppej View Post
    I went to the library and checked out 10 books. While not free this service is covered by taxes I have to pay anyway.
    And for once, you get your money's worth. I couldn't love my library system more.

  4. #74
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    581
    We're on vacation. Today is day 4. We've bought groceries to cook-in at the cabin. Our only expense so far. Oh wait, I needed 1 yard of fabric to finish a quilt-$11.25. Now that's it! Not that groceries are cheap in a small mountain town where everything comes in by big rig. I paid $7.99/lb for grass fed ground beef.

    But....I'm on vacation so it doesn't matter.................right?

  5. #75
    Senior Member SteveinMN's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Saint Paul, Minnesota
    Posts
    4,396
    Quote Originally Posted by Gardnr View Post
    But....I'm on vacation so it doesn't matter.................right?
    Sometimes you don't get that much of a choice on the terms of the sale. And vacation is hard-earned; with what you've spent already, what's another few dollars? I've seen much significantly higher prices than $7.99/lb for grass-fed ground beef in local stores, so it doesn't sound like you've been throwing away money by the bucketload.
    If Americans expended even a fraction of the energy on civic engagement that we spend on consumer ideology, our democracy would be much healthier. Can you imagine people camping out to vote? -- Charles Roberts, Amherst, Mass., Nov. 25, 2006

  6. #76
    Senior Member Tradd's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    The Suburban Midwest
    Posts
    2,843
    I went through my diving gear and weeded out some things that didn't fit well (drysuit undies), a backup computer I don't use, and a few other small bits. I posted them on 2 FB diving gear sell groups. 3 items worth $275 sold very quickly! I have someone I know maybe interested in a $100 item. She knows I was posting it. That was very nice things sold so quickly.

  7. #77
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    377
    Son-in-law and grandson both race at the dragstrip. With admission and parking it would be about $100 for myself and hubby. And that doesn't include food - and it started at 9 am, so arrival is around 730-8 am. Racing continued well past 8 pm. It's a long day! Well, since it was a special event, they were live streaming video - so hubby and I stayed home and watched on tv. I was able to handle some chores, hubby sat in front of the tv ALL day. He actually said he preferred it - you could see every race and hear all the announcers had to say. I call that a frugal win!

  8. #78
    Senior Member Tradd's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    The Suburban Midwest
    Posts
    2,843
    Hah! That's great! I just sold another $45 item!

    I've saved so much money by eating at home/taking lunch to work, it's incredible. My grocery bill has stabilized at about $50 a week, but I pretty much eat the same thing.

    Breakfast is a bagel from the grocery store - the ones in a bag in the bread aisle.

    Lunch is a lunchmeat sandwich or PB and banana, with Chobani black cherry yogurt, a cut up Granny Smith apple or two. Snacks are pretzels or banana (if I didn't have it on sandwich).

    I have a travel mug I drink a ton of hot tea from at work (I bring tea bags) and water in a reusable container I fill.

    Dinner is soup or pasta. I drink milk or hot tea at home, some water.

  9. #79
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1,293
    I spend about $50 a week on food also, but also buy some nonfood items at the supermarket.

  10. #80
    Senior Member Tradd's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    The Suburban Midwest
    Posts
    2,843
    I do most of my shopping at Walmart, but the non-food items I budget for separately. Yesterday it was $14 for allergy meds, $7 face moisturizer, $4 Burt's Bees lip balm, $5 toilet paper.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •