I recall that Amy's books had an emphasis on utilizing unit prices of grocery items to find the best deals. Eggs here have at least doubled in price in the past few weeks so we are now paying .45-50 an egg. Sounds ridiculously low so I presume we've been spoiled by low egg prices all along. Accordingly, we only bought one dozen and will use them sparingly. Anyway...I find myself considering unit prices once again since groceries have gotten so high.